Czy sterydy u dzieci szkodzą?
Nieprawidłowe wydzielanie hormonów przez organizm wpływa na wszystkie narządy. U mężczyzn i u kobiet przez sterydy anaboliczne może dojść do niepłodności. Poza tym wyraźnie zmienia się wygląd osób przyjmujących takie środki – pojawia się ginekomastia, bujne owłosienie, trądzik i inne zmiany skórne. Często anaboliki wywołują obrzęki i bolesne skurcze mięśni.
- Sterydy anaboliczne działają bardzo negatywnie na wątrobę.
- Szczególne zastosowanie znajdują w leczeniu chorób autoimmunologicznych, gdzie organizm sam atakuje własne komórki, w wyniku czego powstaje silny stan zapalny.
- To wygląda bardzo sztucznie” – w tym samym wątku pisze internautka pod nickiem „Magdusia”.
- Przykładem takiego leczenia może być terapia hormonalna w okresie menopauzy, gdy w wyniku wygaśnięcia pracy jajników podaje się estrogeny.
- Młodzi adepci sportów siłowych, często stosują doping w celu szybszego uzyskania wymarzonych efektów.
Najszerzej są one stosowane wśród sportowców oraz hodowców bydła. Sterydy są substancjami naturalnie występującymi w naszym organizmie. Za ich produkcję odpowiadają nadnercza zlokalizowane w okolicy nerek (kortykosteroidy), a także żeńskie i męskie gruczoły płciowe (progesteron, estrogen, testosteron). Organizm nie produkuje ich w sposób ciągły i nieograniczony. Ich poziom we krwi wzrasta, gdy organizm musi poradzić sobie infekcją, stresem lub bólem. Naturalnie ich poziom najwyższy jest rano i wieczorem, w nocy zaś najniższy.
Czym są sterydy i jak działają?
Najczęściej jest to połączenie wielu substancji, pomiędzy którymi mogą zachodzić nieprzewidywalne, niebezpieczne dla zdrowia i życia interakcje. Sterydy anaboliczne wykazują również działanie hepatotoksyczne (uszkadzające wątrobę), mogą mieć też negatywny wpływ na funkcjonowanie nerek. Zaburzona jest także gospodarka lipidowa, co nasila ryzyko wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego. Sterydy anaboliczne mogą być przyjmowane doustnie, wziewnie lub w formie iniekcji domięśniowych. Stosowane są różne schematy dawkowania, żaden z nich nie zmniejsza jednak ryzyka wystąpienia negatywnych konsekwencji zdrowotnych po zażyciu tych substancji. Terapia lekami steroidowymi może mieć zły wpływ na wzrok.
Znaczenie terminu “sterydy” zmienia się w zależności od kontekstu, w jakim zostaje on użyty. Do steroidów zaliczany jest też cholesterol, witamina D, kwasy żółciowe, hormony płciowe i hormony kory nadnerczy. W znaczeniu medycznym pod hasłem “sterydy” kryją się leki oparte na rozmaitych kortykosteroidach. W rzeczywistości często są to środki zawierające spore dawki hormonów, głównie testosteronu.
Działanie sterydów
Zazwyczaj objawia się to zaburzeniami snu, utratą apetytu, drażliwością, stanami depresyjnymi oraz obniżonym popędem seksualnym. Często towarzyszy temu także przewlekłe zmęczenie, dolegliwości ze strony rozregulowanego układu hormonalnego, wahania nastroju oraz bóle stawów i mięśni. Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Osoba je stosująca jest „napompowana”, jedynak tylko do pewnego momentu – gdy nie dostarczy ciału dawki sterydu, wygląd sylwetki znacznie się pogarsza i maleje siła mięśni.
- Niestety problem nadużywania substancji niedozwolonych u sportowców ciągle rośnie.
- Sterydy powinny być stosowane jak najkrócej, w minimalnych skutecznych dawkach, a ich odstawianie musi odbywać się stopniowo, pod ścisłym nadzorem lekarza.
- Stosowanie substancji przyspieszających osiąganie efektów sylwetkowych oraz wyników sportowych jest rozwiązaniem kuszącym dla młodych adeptów sportu.
- Syntetyczny testosteron uzyskano po raz pierwszy w latach 30, a w latach sterydy anaboliczne zaczęto stosować jako środki dopingujące ułatwiające osiąganie lepszych wyników sportowych (tzw. „koksowanie”).
- Środki anaboliczne (nawet z dużymi dawkami testosteronu) są sprzedawane pod etykietą odżywek lub witamin dla intensywnie trenujących.
Osoby z chorobami skóry nie powinny bez konsultacji i odpowiednich zabezpieczeń stosować maści ze sterydami. Produkt może wpłynąć na zanik skóry właściwej i tkanki podskórnej. Sterydy anaboliczne działają bardzo negatywnie na https://caravistarestaurant.com/nieszkodliwe-sterydy-rewolucja-w-wiecie-sportu-i/ wątrobę. Jej uszkodzenie sprawia, że w organizmie pozostaje wiele toksyn. Nadmiar anabolików sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego (co w konsekwencji może doprowadzić do zawału serca, niewydolności nerek, udaru mózgu).
Tłuszczaki na całym ciele – przyczyny, objawy i leczenie. Czy te guzy to rak?
Faszerują się nimi na potęgę ci, którzy
szybko chcą rozbudować mięśnie i wyglądać jak superman. Znajdują je też w różnych dodających sił napojach i
odżywkach energizujących… Sterydy anaboliczne przyspieszają proces podziału komórek w tym tkanek mięśniowych.
Choroba OCD – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Stąd o SM mówi się jako o chorobie autoagresyjnej (dokładnie
autoimmunoagresyjnej). SM-owa dziwna nadwrażliwość, o ciągle nie znanych
przyczynach, bywa łagodzona – podawaniem preparatów zmniejszających reakcje
odpornościowe – m.in. Chociaż mają kłopotliwe działania
uboczne, to ich efekty lecznicze przewyższają wady. Problemy towarzyszące
terapii sterydowej można ograniczać. Preparaty długodziałające w postaci dożylnej i domięśniowej stosowane są w ostrych stanach zagrożenia życia, np. Dostępne są także preparaty miejscowe (na skórę, do oczu, aerozole, preparaty dostawowe).
Sterydy są również niezwykle ważnym elementem leczenia osób po transplantacji, bo pozwalają zmniejszyć ryzyko odrzucenia przeszczepu. Sterydy to leki stworzone na wzór naturalnie występujących w organizmie ludzkim hormonów steroidowych, które pełnią wiele ważnych funkcji, umożliwiając przebieg podstawowych reakcji biologicznych. Wpływające na przebieg reakcji metabolicznych kortykosteroidy, są powszechnie stosowane w medycynie, jednak ich przyjmowanie ma nie tylko pozytywny wpływ na organizm. Stosowanie sterydów ma również działanie niepożądane, które obserwowane jest m.in. Sterydy (steroidy) podaje się jako leki przeciwzapalne, ale ze względu na wiele skutków ubocznych zaleca się wówczas, kiedy korzyści wynikające z ich przyjmowania przeważają nad skutkami ubocznymi sterydoterapii. Gdy człowiek się skaleczy lub złapie infekcje, organizm wydziela dużo kortyzolu (naturalnego glikokortykoidu, czyli sterydu), którego zadaniem jest zatrzymanie odczynu zapalnego.
Ponadto, wysokie dawki sterydów wpływały na większe uczucie drażliwości i agresji niż placebo. Warto jednak zaznaczyć, że indywidualna odpowiedź była bardzo zróżnicowana. Inne opracowania nie potwierdzają powyższej zależności, jednak może to być również uzależnione od rodzaju stosowanego środka [1]. Choć dysponujemy w tej chwili małą ilością informacji na temat długofalowych skutków stosowania sterydów, to według dostępnych danych stanowią one coraz większe zagrożenie dla zdrowia publicznego [2].